Etkin Rehberlik

etkin-rehberlik

Etkin Rehberlik

50 yıllık bir rehberlik birikiminin öğrenciye yansımasını düşünebiliyor musunuz?

Sınava hazırlanmak kadar sınav sistemine hakim olmak da önemlidir


Rehber öğretmenler koordinasyonunda bireysel rehberlik ve psikolojik danışmanlık çalışmaları uyguluyoruz. Eğitim sürecinde bireysel kariyer odaklı bir rehberlik süreci ile öğrencileri hayalindeki liseye hazırlıyoruz. Öğrencilerin kişisel ilgi ve yeteneklerinin tespiti, kariyer eğilimlerinin analizini çeşitli envanterlerle belirliyoruz.

Yapılan envanterlerle ve seminerlerle, mesleki rehberlik yapılarak öğrencilere sınavlardan önce hangi okul / bölüm seçmeleri konusunda yol göstermiş oluyoruz.

8. sınıfta okulda ayrıca Rehberlik dersi de verilerek sınav hazırlık sürecinde LGS sistemi, sınav kaygısı kontrolü, etkili ders çalışma teknikleri ve kaynaklardan yararlanabilme gibi konularda bilgi verilerek uygulamalar yapıyoruz. Milyonlarca öğrencinin katıldığı LGS sınavlarında öğrencinin hedeflerine uygun liseyi kazanmasını sağlıyoruz.

Eğitim Bilimleri’nde atölye çalışmalarıyla, asosyal kişilik, kaygı sorunları, dikkat sorunları, kendini ifade edememe, sorumluluk alamama gibi sorunları drama yöntemleriyle en aza indiriyoruz.

Sadece öğrencilerin değil, velilerin de sınav sistemi, ergenlik psikolojisi ve kişisel gelişimler konusunda donanımlı olması gerekliliğine inanıyoruz. Eğitim Bilimleri’nde, veli gelişim programları uyguluyoruz.

Rehber öğretmenlerin yanı sıra öğrenci, veli ve danışman öğretmen bir araya gelerek çalışmalar yürütüyoruz.

 

Eğitim Bilimleri Anadolu Lisesi’nde rehberlik anlayışı öğrencilerin yaş grubu ve akademik hedefleri düşünülerek 3 grupta değerlendirilmektedir: Kriz öncesi rehberlik, Gelişim Rehberliği ve Mesleki Rehberlik.

 

Gelişim Rehberliği

Gençler ve aileler olası problemleri yaşamadan önce bilgilendirilerek önlem almak amacıyla yapılan rehberlik hizmetidir. Burada bireysel danışmanlık ve seminer metodlarıyla gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz.

 

Kriz Öncesi Rehberlik

Tüm sınıf gruplarındaki öğrencilerimiz eğitim aldıkları süreçte aynı zamanda genel olarak son ergenlik aşamalarını yaşamaktadırlar. Bu aşamada yaşanılan aile ve çevreyle ilgili problemlerde, fizyolojik ve psikolojik gelişim aşamalarında rehber öğretmenlerimizle danışmanlık faaliyetlerimizi titizlikle gerçekleştiriyoruz.

 

Mesleki Rehberlik

TYT / AYT sonunda yerleşilecek yüksek okullar ve fakülteleri, kariyer imkanları, okullar hakkında genel bilgilendirmeler, öğrencilerin tercihlerine rehber olma gibi hayati rehberlik hizmetlerini “Mesleki Rehberlik” adı altında Eğitim Bilimleri Anadolu Lisesimizde öğrenci ve velilerimizle birlikte uyguluyoruz.